Ялець звичайний в околицях Поліського природного заповідника

Ялець звичайний, фото Куцоконь Ю. К.

Зрідка зустрічається у річках Уборть та Перга, кілька особин були знайдені у 2012 і 2013 роках Куцоконь Ю. К. Реєструвався також експедиціями Зоологічного музею (сьогодні це ННПМ НАН України) у 1970-1971 рр. в Уборті. Співробітниками заповідника не відмічений.

Яскраво виражений реофільний вид, чутливий до нестачі кисню. Живе на ділянках річок з піщано-мулистим дном, з добре вираженою течією. Невелика зграйна риба, яка харчується донними організмами (комахами, ракоподібними, червами) і тримається біля дна. Інколи може поїдати рослинність. Активний не тільки в теплий період року, а й взимку. Нерестує з кінця березня до кінця травня. Ікра клейка і не зноситься течією. Її ялець відкладає на різні донні предмети.

Занесений до Червоної книги України (2009) з категорією вразливий. Фактично зник з руслової частини Дніпра, великих річок його басейну та водосховищ. Причини зниження чисельності яльця такі самі, як в інших реофільних видів риб – зарегулювання стоку річок та зміна хімічного складу води. Через рідкісність цього виду і епізодичність в дослідженнях наразі неможливо скласти прогноз на збереження популяції яльця звичайного в околицях заповідника.

На початок