Події 2024 року

НАВИЧКИ БУШКРАФТУ ТА ЗВЕДЕННЯ КУРЕНЯ

Всі народи світу мали свого часу власний досвід облаштування тимчасового житла або прихистку в лісі. Тема виживання в екстремальних умовах в дикій природі знову стає популярним дозвіллям і спортом особливо в Австралії, Новій Зеландії та Південній Африці. Бушкрафт - це досвід, знання, навички виживання в дикій природі за допомогою поєднання людських та природних засобів для гармонійного та комфортного життя в дикій природі. Комфорт у природі інший, чим у місті. У цивілізованого людства лишається ностальгія за ось тим диким життям часів камінного віку біля вогника. Вогнище завжди створює особливу атмосферу затишку, зняття накопиченого стресу і психологічного розвантаження. Бушкрафити у наших лісах, на відміну від європейських, дозволяється, і у нас можна без будь яких проблем назбирати вдосталь товстомірних дров для ночівлі.

Бушкрафт – лісове мистецтво, майстерність, навичка. А ще це було популярне телешоу Рея Мірса, присвячене мистецтву виживання в дикій природі. В Україні бушкрафт – термін новенький і його активно пропагує Андрій Сагайдак. Бушкрафт нині – це і різновид екотуризму, і у якійсь мірі бізнес. В Поліссі бушкрафт у первісному вигляді зберігся до останнього часу, бо доводилось людям пастушити в лісі, жити поряд з худобою, охороняти останню від нападів вовків. Наприклад, жителі с. Селезівка дуже здивували каральні загони, поліцію, коли в часи другої світової вони під час палення сіл втекли взимку в ліс, збудували зимові курені і жили в них. Серед жителів були переважно люди похилого віку, жінки, діти і в тому числі двоє дітей у віці до одного року. Нині війна, і знову востребувані навички виживання в надзвичайних умовах.

Схема облаштування куреня Курінь літній з суцільним дахом для захисту від дощу Ліцеїсти біля частково збудованогокуреня Все робимо самі – готуємо їжу Тепер можна і перекусити

Канадський інструктор з лісового туризму і виживання в екстремальних природних умовах Морс Коханський в 1980-х р. запропонував бушкрафт як певний спосіб життя, мислення і навіть філософії. Такі навички можуть стати у пригоді для всіх, хто виїжджає в ліс, щоб при відсутності екіпіровки спробувати вижити в дикій природі. Розведення вогню, приготування на вогнищі їжі, будівництво житла за допомогою того, що знайти в лісі, використання їстівних рослин і грибів, вміння робити нові підручні інструменти і посуд. Для прикладу, з берести і паличок можна зробити ложки, миски і чашки. Все це було в пам'яті нашого народу, а нині цікавої науки «етноекологія». До речі, зачинателем бушкрафту у нас можна вважати Василя Олександровича Сухомлинського. Саме він будував з дітьми куреня і користувався етнопедагогікою.

Сергій Жила здавна збирає і аналізує ці знання. Під час останньої екскурсії учнів біотехнологічного ліцею Радовель якраз і відпрацьовувались у природі навички того самого бушкрафту. Зимовий курінь був збудований наполовину, його ще потрібно утеплити листям, обкопати. В наступну зиму Сергій Жила разом з добровольцями випробують курінь на можливість ночівлі.

Наша невеличка команда добровольців вирушає готова до справи Етап зведення примітивного козацького бурдюга Етап зведення примітивного козацького бурдюга Етап зведення примітивного козацького бурдюга Етап зведення примітивного козацького бурдюга

На фото етапи зведення примітивного козацького бурдюга або теплого куреня. Стіни захищають від вітру і відбивають тепло від вогнища. А зверху небо в зірках і свіже лісове повітря. Вхід в зимовий курінь має бути закритий рядниною.

 

Інформація підготовлена провідним фахівцем з еколого-освітньої роботи Поліського природного

Сергієм Жилою.

03 квітня 2024 р.

На початок

 

 

 

НАУКОВО-ТЕХНІЧНА РАДА 2024

27 березня відбулося засідання науково-технічної ради Поліського природного заповідника в мішаному форматі. Співробітники заповідника зібралися на офлайн участь в центральній садибі заповідника, а учасники з інших установ – онлайн на платформі Skype.

Участь в засіданні прийняло 16 членів науково-технічної ради з 19 членів нового складу.

Першим питанням порядку денного було звіт про роботу науково-дослідного відділу та сектору еколого-освітньої роботи за 2023 рік. Учасники засідання високо оцінили роботу науково-дослідного відділу та еколого-освітнього сектору та запропонували, враховуючи досвід заповідника в науковій роботі та активну участь в міжнародних проектах, провести на базі заповідника міжнародну науково-практичну конференцію. Також заступницею директора з наукової роботи – завідувачкою науково-дослідного відділу Г.Й.Бумар було відзначено, що до Літопису природи увійшов звіт, наданий Валерієм Борисовичем Левченком про дослідження, проведені на території заповідника.

Було погоджено плани робіт з наукової та науково-дослідної роботи на 2024 рік. Всі заходи з наукової роботи відповідають програмі Літопису природи і мають природоохоронну направленість, зокрема обліки рідкісних видів флори та фауни, метеорологічні та гідрологічні дослідження, міжнародна діяльність в рамках досліджень на водно-болотних угіддях міжнародного значення.

План заходів з еколого-освітньої роботи передбачає проведення 35 акцій та бесід зі школярами, роботу зі змі, зокрема надання інтерв’ю та друк науково-популярних статей природоохоронної тематики в місцевій пресі, рекламно-інформаційну діяльність тощо.

Важливим питанням є погодження Проекту лімітів для проведення протипожежних заходів. Адже заповідник безпосередньо межує з країною – посібницею россійської агресії і захист наших лісів та громадян України, що проживають поряд із заповідником від непередбачених дій агресора є нашим обов’язком.

Оскільки це було перше засідання науково-технічної ради в новому складі, для прийняття негайних рішень у випадку їх виникнення було також затверджено склад Бюро науково-технічної ради заповідника, куди увійшли 8 співробітників заповідника, що є членами науково-технічної ради.

Екскурсія в музеї природи Музей старожитностей Медова екскурсія Екологічна школа Відкриття «Орнітологічної стежки»

Щира подяка всім членам науково-технічної ради за активну участь в підтримці роботи заповідника, цінних зауваженнях та пропозиціях, що були надані під час засідання науково-технічної ради.

 

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

30 березня 2024 р.

На початок