Події 2022 року

Підсумки року 2022

Непростий 2022. Це рік, що показав хто для нашої країни ворог, хто друг, а хто ще й досі не визначився. Це рік, що розділив історії країни, регіонів, організацій, кожної людини, та навіть всього світу на «ДО» та «ПІСЛЯ». Після повномасштабного вторгнення рашистів в Україну наше життя різко змінилося. За даними статистики, від війни постраждали 20% заповідних об'єктів та 3 млн га лісів України. Частина заповідників та нацпарків ще досі знаходяться в окупації. Та попри загрози та небезпеку люди залишаються вірними своїй справі та своїй країні. Це ми побачили та почули від наших колег на проведеній нами Всеукраїнській науково-практичній конференції «Реалії та перспективи еколого-освітньої роботи в парадигмі стійкого розвитку».

Війна внесла свої корективи в роботу заповідника. Від самого початку вторгнення ворога чоловіки розпочали чергування на блокпостах. Троє співробітників заповідника в рядах ЗСУ відправилися боронити Україну. Нажаль, один з наших героїв, Воробей Андрій, на початку листопада загинув під час виконання бойового завдання.

Війна позначилася і на особливостях роботи науковців та екоосвітян заповідника. Частина територій заповідника через близькість до кордону з Білоруссю стала недоступною для проведення досліджень. Школи більшу частину року працювали дистанційно, та попри це ми влаштовували акції та бесіди для школярів та місцевих дітей, проводили для відвідувачів екскурсії музеями та екологічними стежками. А ще нас відвідав британський журналіст онлайн-видання «Mongabay» Frederiek Gillingham, який зняв сюжети про бортництво та роботу заповідника під час війни.

Завдяки діяльності співробітників, а також завзяттю та безпосередній роботі в.о.директора заповідника Юрія Вікторовича Бруцького, ми маємо ряд здобутків, до яких належить облаштування існуючої екостежки новими сучасними та якісними плакатами та створення нової екостежки «Екологічна школа». Та головним здобутком є встановлення сонячної мережевої електростанції, що дозволяє економити такий наразі важливий для країни ресурс, як електроенергія, та в перспективі перейти до чистих джерел енергії, дбаючи про довкілля та рухаючись у напрямку енергетичної незалежність нашої держави.

Значний внесок в нашу роботу зробила і співпраця з Франкфуртським зоологічним товариством, та його українською філією в рамках операційної підтримки. Від них ми отримали в якості партнерської допомоги ряд послуг, а також товари та матеріали, необхідні для функціонування заповідника, завдяки чому розпочали ремонтні роботи, забезпечили необхідними матеріалами структурні підрозділи, а передані нам мотопомпи та протипожежний інвентар посилив заповідник у боротьбі з найбільшим лихом для лісу – пожежами. За таку вагому допомогу ми щиро вдячні нашим партнерам!

Тож дорогі наші друзі, в прийдешньому році ми віримо і бажаємо, перш за все, перемоги над нашими ворогами, встановлення миру та процвітання нашої Батьківщини! А всім нам здоров’я, щастя та натхнення в розбудові нашої країни, кожному на своєму місці!

З НАСТУПАЮЧИМ ПЕРЕМОЖНИМ 2023 РОКОМ!

 

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

31 грудня 2022 р.

На початок

 

 

 

 

Непоправна втрата!

7 листопада 2022 р. на фронті загинув наш колега, молодий хлопець,справжній патріот, наш мужній захисник Воробей Андрій. Щирий, добрий, привітний хлопець з відкритою душею, Андрій добровольцем пішов на фронт, щоб захищати нашу Батьківщину від рашистських загарбників.

Колектив заповідника сумує разом з його рідними і висловлює глибоке співчуття. Світла пам’ять про Андрія назавжди збережеться в наших серцях.

ГЕРОЇ НЕ ВМИРАЮТЬ! ВОНИ ЗАВЖДИ ЖИВУТЬ В НАШИХ СЕРЦЯХ!

На початок

 

 

 

 

Британський журналіст в Поліському заповіднику

З 18 по 21 жовтня в Поліському природному заповіднику перебував британський журналіст наукового журналу / онлайн-видання «Mongabay» Frederiek Gillingham.

Мета візиту – вивчення методів бджільництва, а саме бортництва як унікальної світової спадщини, а також впливу війни в Україні на природу в заповідних зонах.

Розпочалось наше знайомство ввечері 18 жовтня з відвідування музейних кімнат та обговорення програми зйомок. В музеї природи гості дізналися про багатство нашої землі, про особливості фауни та флори Житомирського Полісся та важливість їх збереження, вплив зміни клімату на стан лісових екосистем, її мешканців, особливо бореальних видів, що представлені в музеї. Також Фредерік відвідав краєзнавчу кімнату, де зібрані предмети побуту та одяг декількох поколінь поліщуків.

В музеї природи Краєзнавча кімната

Наступного дня розпочалися зйомки. Перші сюжети з бортьового бджільництва під керівництвом провідного фахівця з еколого-освітньої роботи Поліського заповідника та знавця давніх древлянських промислів Сергія Жили. Фредерік приймав безпосередню участь у виготовленні борті з колоди, у відбиранні меду, і навіть мав справу з агресивним відстоюванням бджолами своєї домівки та припасів. Так, лісові бджоли таки кусючі і войовничо налаштовані, коли відчувають небезпеку або захищають свій вулик. А ще ознайомився з видами бортів, дізнався в яких екотопах варто їх встановлювати, як правильно приваблювати бджіл, та чому наш поліський мед такий цінний. Також відвідали елементи Краєзнавчої стежки, зокрема традиційне слов’янське давнє святе місце Капище.

 Нащадок бортників Віктор Василенко розповідає про свою роботу Ось воно – наше солодке золото, лісовий мед Відбір меду з борті Процес створення борті

А вже 20 жовтня зйомки стосувалися безпосередньо роботи заповідника, наукових досліджень та проблеми функціонування прикордонного заповідника під час війни в країні. Зі старшим науковим співробітником Ольгою Бєльською Фредерік відвідав екологічну стежку, де обговорили питання екології та особливості роботи заповідника під час війни, ознайомилися з особливостями природи заповідника. А далі з в.о.директора Юрієм Бруцьким були на наукових полігонах, де проводяться спостереження за всиханням лісу, визначали вік дерев, спостерігали за роботою інспекторів з охорони природи під час розчистки дороги від завалів, перевірили фото пастку та вирушили до Копищанського лісництва, де в дуплі вікового дуба вже декілька років живе бджолина сім’я. Так, наші дикі бджоли норовливі, то ж вкотре показали іноземному журналісту хто тут головний. Крім того, журналіст поспілкувався із прикордонниками на українсько-білоруському кордоні.

А це традиційне облаштування борті на екостежці заповідника. Треба первірити її надійність  Традиційне фото біля прототипу землянки на екостежці Визначення віку дерева за допомогою вікового бура Ось він – наш віковий дуб з дикими бджолами в дуплі Смаколики від лісових бджіл для гостей

То ж в заповіднику пройшли два повноцінних дня зйомок для міжнародного журналу. В останній день візиту, за традицією, фото на пам’ять біля садиби заповідника, ну і добуті з борті смаколики як сувенір для закордонного гостя.

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

22 жовтня 2022 р.

На початок

 

 

 

 

Сонячна електростанція

Що означає берегти природу? І яку роль в цьому питанні відводиться заповідникам? Ми зберігаємо унікальні ландшафти, рідкісні види, генетичний фонд біорізноманіття нашої країни. Та задля збереження довкілля цього недостатньо. Наша мета не лише зберегти природу, а й пропагувати дбайливе до неї ставлення, поширювати знання про нові екологічно чисті технології, що дозволяють зберегти довкілля шляхом відмови від використання вичерпних ресурсів, зменшення надходження в довкілля шкідливих речовин, а також зробити крок до невиснажливого природокористування.

То ж цього року Поліський заповідник на чолі з в.о. директора Юрієм Бруцьким взяв курс на енергоефективність та використання зеленої енергетики, розпочали облаштування території центральної садиби заповідника в парадигмі екологічного пріоритету. І перший крок на цьому шляху – встановлення сонячної мережевої електростанція потужністю 6 кВт з інвектором потужністю 10 кВт, що дозволить замінити до 50 % спожитої електроенергії для будівель центральної садиби заповідника, зменшити навантаження на електромережу та заощадити.

Сонячна електростанція була придбана заповідником за кошти, що були виділені з місцевого бюджету за сприяння керівництва Словечанської громади. То ж на її відкритті, яке відбулося 20 вересня 2022 р. на території центральної садиби Поліського природного заповідника (с. Селезівка), був присутній сільський голова громади Володимир Олександрович Трикиша. За вагому допомогу на шляху до енергоефективності заповідника в.о. директора заповідника Юрій Бруцький вручив сільському голові лист-Подяку.

Монтування сонячної електростанції Тут «серце» сонячної станції - інвектор Відкриття електростанції – пере різання стрічки в.о.директора заповідника Юрій Бруцький вручає грамоту голові сільради Володимиру Трикиші  Спільне фото на пам’ять про відкриття сонячної електростанції

Перша, серед природних заповідників України, сонячна електростанція випробувана та введена в експлуатацію, а Поліський природний заповідник планує продовжити шлях у напрямку екологічного пріоритету та енергетичної незалежності нашої країни.

ЗБЕРЕЖЕННЯ ДОВКІЛЛЯ ТА ЕНЕРГОЕФЕКТИВНІСТЬ – НАША ГОЛОВНА МЕТА

 

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

жовтень 2022 р.

На початок

 

 

 

 

Візит в ПЗ «Древлянський»

Природний заповідник «Древлянський» – наш найближчий сусід, і тісна взаємодія у сфері охорони природи між нашими установами є важливою. Тож задля налагодження співпраці та обміну досвідом у науковій та еколого-просвітницькій роботі, а також вивчення особливостей роботи служби охорони було заплановано ряд робочих візитів між нашими заповідниками.

Наприкінці липня нас відвідала делегація з природного заповідника «Древлянський» на чолі з в.о.директора Шелюком Миколою Івановичем. Гості ознайомилися з структурними підрозділами заповідника, відвідали екологічні стежки "Екологічна школа" та "Поліським краєм", а також краєзнавчу стежку. Під час зустрічі було обговорено ряд питань та цікавих ідей, плани на майбутню співпрацю. Микола Іванович передав нам щорічну газету Древлянського заповідника.

Зустріч в Поліському заповіднику Нова екологічна стежка «Екологічна школа» Початок екологічної стежки Передача газети древлянського заповідника

А вже третього серпня з робочим візитом наша делегація на чолі з в.о.директора Юрієм Бруцьким завітала до ПЗ «Древлянський». Щирий прийом, цікаві розповіді, обмін досвідом, відвідування екологічної стежки та музею з розписаною піччю, екскурсія по ПНДВ ПЗ «Древлянський», спілкування з науковцями та дівчатами з еколого-освітнього відділу. А ще нам показали найбільш цікаві місця в заповіднику: відреставровану церкву Різдва Пресвятої Богородиці, що стоїть ще з 18 сторіччя в с. Любарка, мальовниче озеро з альтанкою на воді, величні вікові дуби та суцільний кам’яний масив Українського кристалічного щита на березі річки Уж біля хутору Росохівське.

Науковий співробітник Древлянського заповідника Світлана Шевченко розповідає про роботу наукового відділу Відреставрована церква Різдва Пресвятої Богородиці, що стоїть ще з 18 сторіччя Суцільний кам’яний масив Українського кристалічного щита на березі р. Уж Зустріч з Олександром Орловим

Не оминули, звісно, сумну реальність – розповіді про ще не завершену війну з рашистською навалою, її наслідки для заповідника «Древлянський», які бачили на власні очі і про які дізналися від колег. Та перемога буде за нами, і у вільній незалежній країні ми продовжимо нашу співпрацю у царині охорони природи та збереження нашого мальовничого Полісся!

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

жовтень 2022 р.

 

 

Науково-технічна рада

09 червня відбулося засідання науково-технічної ради Поліського природного заповідника в онлайн форматі. Через воєнний стан та близькість заповідника до Білоруського кордону було вирішено для членів Ради з інших установ провести засідання в режимі скайп-наради. На засіданні в були присутні 18 членів НТР. На порядку денному нагальні питання, які маємо вирішити в найближчий час:

1. Підсумки науково-дослідної роботи за 2021 р. (літопис природи) та проблеми польових досліджень в 2022 р. – оповідач завідувач науково-дослідного відділу Бумар Г.Й. та с.н.с. Бєльська О.В.

2. Аналіз санітарного стану насаджень, вражених шкідниками та необхідність проведення санітарно-оздоровчих заходів на всохлих ділянках – доповідач с.н.с. Бєльська О.В.

3. Розгляд попереджувальних заходів в Поліському природному заповіднику під час воєнного стану – доповідач в.о. директора Поліського заповідника Бруцький Ю.В.

4. Розгляд проекту лімітів із забезпечення протипожежних заходів, а саме: розчищення доріг, протипожежних розривів, мін смуг – доповідач провідний інженер з охорони тваринного світу Авраменко С.М.

5. Різне. Тут було розглянуто питання рекомендації до відкритого друку навчального посібника «Впорядкування лісів природно-заповідного призначення» в трьох частинах авторів О.Л. Кратюк, В.А. Мостепанюк, Ю.В. Бруцький, а також рекомендації до друку збірника конференції „Реалії та перспективи еколого-освітньої роботи в парадигмі стійкого розвитку”, проведення якої заплановано на жовтень 2022 р.

Засідання науково-технічної ради в режимі онлайн Засідання науково-технічної ради в режимі онлайн Засідання науково-технічної ради в режимі онлайн Засідання науково-технічної ради в режимі онлайн Засідання науково-технічної ради в режимі онлайн

В ході засідання було проведено обговорення зазначених питань і прийнято рішення щодо проведення необхідних природоохоронних та протипожежних заходів, а також рекомендовано до друку зазначені посібники та збірник.

 

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

червень 2022 р.

На початок