Бортництво

Поліський бортник поруч із бортю та лезівом, фото Жили С. М.

В районі Поліського природного заповідника існує унікальна форма бджільництва – бортництво. Це дуже давня галузь господарства, яка збереглася у первісному вигляді з часів Київської Русі. Від слова "борть" походить назва однієї із річок в заповіднику: "Уборть". Навіть зараз використовується старовинний бортницький інструмент: лєзіва, пішні, курелики-димокури, липові короби.

Століттями дикі медоносні бджоли поселялися в дуплистих деревах поліських лісів. Для приваблення бджіл у зручні для людей місця і збільшення кількості сімей поліщуки робили борті (штучні дупла у живих деревах). Ще зовсім недавно, в 50-х роках XX ст. на півночі Олевського району зустрічалися справжні видовбані в соснах борті. Поодинокі дуби з дуплами-бортями зберіглися у заплаві р. Уборть, але бджоли вже в них не живуть.

Борть, фото Кузьменка Ю В. Борть, фото Панасевич К. О.

Останнім часом дупла в ростових деревах не довбають, бо старі дерева, які можуть бути використані для цього практично відсутні. Це пов'язано з великими об'ємами рубок у лісах навколо заповіднику. До того ж, і сам заповідник включає переважно молоді та середньовікові соснові ліси. Тому місцеве населення використовуює колодні вулики, які укріплюються на деревах. Ці колоди також називають бортями. Роблять їх зі старих дерев діаметром не менше 50 см. З одного стовбура виготовляють 3-5 бортей. Найбільш придатні старі сосни, які всередині часто стають трухлявими і мають пористу деревину. Борті, зроблені з таких сосен, добре тримають тепло, тому в них бджолині сім'ї краще перезимовують. У товстому сухому вулику бджоли легко витримують великі морози, а літом не перегріваються. Раніше вік бортей досягав 90-100 років, інколи більше, тобто борті слугували багатьом поколінням людей.

Найчастіше борті укріплюються на великих деревах у соснових лісах. В сучасних густих соснових насадженнях, орієнтованих на отримання деревини, майже нема медоносів. В минулому в районі Поліського заповідника були як ділянки вкриті лісом, так і великі за площею вересовища, крушинники, лозняки. Внаслідок зпилювання дерев для виготовлення бортей, утворювалися лісові галявини. По берегах річок знаходилися квітучі луки. Тут було багато медоносів: верба, пухівка, ягідники (чорниця, брусниця, журавлина), багно болотне, яблуня, груша, крушина, верес.
Дерево з бортьовим вуликом мало спеціальну назву – "стойло". Великого розміру дерево, яке «подобалося» бджолам, високо цінувалось. Місце для встановлення борті ретельно вибиралось в лісі. Для того, щоб підняти її на дерево та міцно закріпити були потрібні зусилля кількох людей, оскільки маса борті досягала 100-150 кг. Зазвичай борті ставили на міцні гілки та на задовбані в дерево дерев'яні спиці. Крім того, їх додатково прикріплювали залізними скобами. Для захисту від дощу борті накривали колотими дошками або берестою. Тепер для цього використовують звичайний шифер.

Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О. Осінній відбір меду, фото Панасевич К. О.

Зараз в с. Селезовка, де розташована центральна садиба заповідника, та в селах Сирниця і Кованка, бортництвом займаються багато жителів. У середньому бортник має біля 20-30 пригодних для утримання бджіл колод, з яких 5-15 зайняті бджолиними сім'ями. Дикі медоносні бджоли збереглися до наших часів виключно завдяки зусиллям бортників. В наш час великі дуплисті дерева, придатні для заселення медоносними бджолами, у поліських лісах майже відсутні. Бортьові бджоли є необхідним элементом лісових екосистем, вони відіграють велику роль в житті лісу, запилюючи рослини.

Борті з часом стають непридатними для життя бджіл. В них поселяються або влаштовуться на відпочинок інщі види тварин. З ссавців це вовчки, куниця, вивірка, лісові миші, летючі миші. В середині колод гніздяться птахи – дуплогніздники, нариклад одуди, сіра сова. Дощаті помости на дахах бортей можуть розглядатися як справжні гніздові платформи. Тут часто споруджують гнізда чорні лелеки. Безпосередньо на прогнилий дерев'яний дах бортей зрідка відкладає яйця бородата сова. Вона власних гнізд не будує і зазвичай поселяється у гніздах інших великих птахів. Бородата сова та чорний лелека - рідкісні види, занесені в Червоні книги України і Білорусі.

Сіра сова, що загніздилася в борті, фото Кузьменка Ю. В. Бородата сова, що загніздилася на борті, фото Кузьменка Ю. В. Гніздо чорного лелеки, розташоване на борті, фото Кузьменка Ю. В.

У Поліському заповіднику проводиться моніторинг кількості сімей бортьових бджіл. Багато з працівників заповідника є завзятими бортниками. Тому у найближчі роки бортьовому бджільництву зникнення не загрожує. Бортництво повинно розглядатися як цінний культурний спадок, за збереження якого ми всі несемо відповідальність.

На початок