Історичні відомості

У XIV-XVII столітті Полісся являло собою непрохідні лісові нетрі, які розташовувалися серед нескінченних масивів боліт, озер, великої кількості дрібних та великих річок. В лісах водилися тур та зубр. Через малу площу ділянок, придатних для землеробства, люди жили у селах-однодвірках та невеличких хуторах (до 5 дворів). Подібні хутори збереглися на території Поліського заповідника до першої половини XX століття.

Сосни, фото Жили С. М. Зозулин льон, фото Жили С. М. Старе дерево, фото Павлова С. О. Сосняки чорничні, фото Жили С. М.

Перші осушувальні роботи в районі заповідника почалися в другій половині XIX століття. Вздовж р. Уборть працювала Західна експедиція по осушенню боліт, метою якої була підготовка траси для залізниці Ковель-Київ. У 1892 році в районі р. Перга був прокладений великий магістральний Замисловецький осушувальний канал.

Незважаючи на діяльність людини, природа межиріччя рік Уборть та Болотниця збереглася до початку XX століття у відносно первісному вигляді. Так береги р. Болотниця були майже непрохідними літом. Ріка протікала по глибоких болотах, повністю виправдовуючи свою назву. Більш-менш доступною була лише середня її течія – околиці глухого села Селезівки. Академік П. А. Тутковський, який досліджував ці місця у 1900-1906 роках, писав: «Абсолютне безлюддя, відсутність населених пунктів на великі відстані навкруги, обширні грузьки болота з глибокими довгими і небезпечними бродами, а також розкиданими подекуди острівками післяльодовикових гряд, непрохідні лісові хащі на болотах – такі околиці цього глухого лісового села». Опис західної границі заповідника по Тутковському виглядав так: «Рудня-Хочинська до самого села Копище – 22 версти – це місцевість зовсім безлюдна (за виключенням хутора Сазоновка із 3 хат) немає ні одного помешкання, повна відсутність доріг і навіть стежок».

Подальша доля Поліського заповідника була непростою. В довоєнний час природа цієї території досить добре збереглася. У роки Великої Вітчизняної війни більше 3 тис. га лісв в околицях Селезівки було вирубано. А ліси по правому березі ріки Уборть сильно постраждали від пожеж. Усі старі деревостани було знищено суцільними рубками.

Лісова пожежа, фото Жили С. М. Лісова пожежа, фото Жили С. М. Трухлява деревина тліє всередині, фото Жили С. М. Гасіння пожежі на болоті, фото Жили С. М. 30-річна сосна на дюнах, фото Жили С. М.

В післявоєнні роки на Поліссі почалися комплексні меліоративні роботи. В середині контуру заповідника було побудовано Жолобницьку осушувальну систему площею 4578 гектарів. В подальші роки проводилося осушування обширних площ земель по зовнішньому контуру заповідника. Це призвело до підтоплення значних територій в районі р. Жолобниця, всихання вільхових лісів. На переосушених болотах досить часто виникали пожежі, загалом у вогні загинуло біля 2000 га лісів.

При створенні Поліського природного заповідника більше половини території займали молоді насадження. Зараз в заповіднику є чимало старих лісів, природа поступово заліковує сліди нерозумного господарювання людини.

На початок