Рослинний світ

Латаття сніжно-біле, фото Кузьменка Ю. В.

Флора заповідника включає бореальні (тайгові) та неморальні (лісо-степові) види рослин. Вона нараховує 604 види судинних рослин, 139 – мохів та 140 лишайників, десятки грибів та водоростей.

Для флори заповідника характерні в основному лісові, болотні та лучні види. Більше половини складають види рослин, які зустрічаються в зоні тундри і тайги північної півкулі. Їх присутність обумовлена не кліматом, а умовами зволоження. Це андромеда багатолиста, верба чорнична, багно звичайне, буяхи тощо. Ці рослини невимогливі до температури і можуть зростати за межами зони холодного клімату.

Серед рідкісних видів рослин, занесених до Червоної книги України найбільш чисельними є представники родини орхідних (пальчатокорінники — Фукса, м'ясочервоний, любка дволиста). Зустрічаються тут і декілька рідкісних видів плаунів (диафазіаструм сплюснутий, плаун колючий). В заповіднику охороняються реліктові види, які збереглися з льодовикового періоду (водяний горіх плаваючий, шейхцерія болотна, верба чорнична). Охороняються популяції багатьох цінних лікарських рослин (цміну піщаного, звіробою, чорниці, брусниці, журавлини болотної).

Андромеда багатолиста, фото Палова С. О. Багно звичайне, фото Палова С. О. Буяхи, фото Кузьменка Ю. В. Пальчатокорінник Фукса, фото Кузьменка Ю. В. Пальчатокорінник м'ясочервоний, фото Кузьменка Ю. В. Любка дволиста, фото Кузьменка Ю. В. Диафазіаструм сплюснутий, фото Кузьменка Ю. В. Плаун колючий, фото Кузьменка Ю. В. Водяний горіх плаваючий, фото Кузьменка Ю. В. Чорниця, фото Назарова Н. Брусниця, фото Кузьменка Ю. В. Журавлина, фото Жили С. М.

Досить багата і різноманітна в заповіднику флора мохів. Найбільш багаточисельними є сфагнові та зелені мохи. Вони утворюють густі суцільні покриви в лісах та на болотах заповідника. Серед них також є червонокнижні види, переважно мешканці верхових боліт (сфагни м'який та тоненький).

Лікоподієла заплавна, фото Кузьменка Ю. В. Сфагновий мох, фото Хрокало Л. А. Маршанція, фото Кузьменка Ю. В.

На початок