Заповідні ліси

Біломощник, фото Палова С. О.

Тип лісу визначається знаходженням його на певному елементі рельєфу: на піщаній дюні, на схилі, у міждюнній впадині. Привершинні ділянки піскових гряд займають лишайникові бори. Це низкорослі ліси, які зростають на бідному, піщаному грунті у критичних умовах. Сосни тут втрачають свою граціозність, крони їх набувають кущовидної форми, стовбури викривлюються. В народі ці ліси називають біломошниками, бо пісок між деревами вкритий тут суцільним килимом світло-сірих лишайників. Біломошники дуже важливі, оскільки вони захищають ґрунти від ерозії.

На схилах піщаних гряд та рівнинних ділянках зростають зеленомошні та лишайниково-зеленомошні сосняки. Це світлі ліси, де досить багато чорниці та брусниці, вересу. В заповіднику збереглись рідкісні ялівцево-лишайникові ліси. Одними з найрідкісніших ценозів в Українському Поліссі є бори, в наземному покриві яких зустрічається діфазіаструм сплющений і триколосковий. Дещо більшу площу займають соснові ліси з плауном колючим.

Лишайниково-зеленомошний сосняк, фото Палова С. О. Зеленомошник, фото Палова С. О. Верес, фото Панасевич К. О. Діфазіаструм сплющений, фото Кузьменка Ю. В.

Низинні ділянки займають заболочені сосново-березові ліси зі сфагновим мохом, які переходять в лісові болота. Незначне поширення на території заповідника мають березово-соснові ліси довгомошні, які зустрічаються невеликими смугами по окраїнах боліт, або займають невеличкі острівки в болотних масивах.

Сосняки чорничні, фото Жили С. М. Сфагновий мох, фото Хрокало А. П. Березово-вільхові ліси, фото Кузьменка Ю. В. Березові ліси, фото Кузьменка Ю. В. 30-річна сосна на дюнах, фото Жили С. М. Сосни на дюнах, фото Кузьменка Ю. В. Сосни на дюнах, фото Кузьменка Ю. В.

На початок