Річки та озера

Ріка Уборть, фото Кузьменка Ю. В.

Поліський заповідник знаходиться у міжріччі р. Уборть та її правої притоки р. Болотниці. Притоками Уборті є р. Перга і р. Плотниця. Живлення річок снігове, дощове та грунтове. Береги в них низькі, піщані. Весною на річках бувають паводки, а літом рівень води часто низький. Інколи паводки трапляються і літом у зв'язку зі зливовими дощами.

Зарості водяного горіха, фото Кузьменка Ю. В.

Річка Уборть дуже звивиста, ширина ріки 20–40 метрів, глибина 0.5–2.0 м. Вона тече вздовж західної межі охоронної зони заповідника і є його природним бар'єром. Річка дуже красиво вписується в природний ландшафт, завдяки невеликим перекатам і живописним берегам. На Уборті в старицях можна побачити яскраві квітки латаття сніжно-білого та глечиків жовтих. Тут зустрічається також рідкісний водяний горіх.

Вздовж східної межі заповідника протікає р. Болотниця, яка утворює границю заповідника біля с. Селезівка. В посушливі роки річка може пересихати. Одна з приток р. Болотниці в охоронній зоні заповідника утворює великий ставок. Місцева його назва озеро Грибове.

Ріка Болотниця, фото Палова С. О. Ріка Болотниця, фото Кузьменка Ю. В. Озеро Грибове, фото Кузьменка Ю. В. Озеро Грибове, фото Кузьменка Ю. В.

Ріка Жолобниця, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Жолобниця, фото Кузьменка Ю. В.

р. Жолобниця (ліва притока Болотницi) у верхній течії каналізована і є магістральним каналом Жолобницької осушувальної системи. Каналізоване русло тягнеться серед лісу, а потім впадає в старе русло, яке не може пропустити всю воду. В результаті цього заплава Жолобниці нижче за течією повністю затоплена. Загальна довжина осушувальних каналів Жолобницької системи в охоронній зоні складає 111 км, а площа осушених земель 4578 гектарів. Ці землі вклинюються в центральну частину заповідника. Зараз канали замулились і заросли водно-болотною рослинністю, їх активно заселяють бобри. Осушені колись території знову заболочуються.

Боброва гать, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Перга, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Перга, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Уборть, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Уборть, фото Кузьменка Ю. В.

На початок