Клімат

Ріка Болотниця, фото Палова С. О.

Клімат району розміщення заповідника помірноконтинентальний з теплим, вологим літом і м'якою хмарною зимою, переважанням західних та північно-західних вітрів. Абсолютний мінімум температури повітря становить -28°С (лютий 2003 року), абсолютний максимум +35°С (липень, серпень 2002 і 2007 років).

Весна в межах заповідника затяжна і нестійка. У березні добова температура від'ємна, у квітні і травні спостерігаються часті приморозки. Літо тепле, дощове, але інколи трапляються посухи. Середня температура літом 19.3°С з коливаннями від 17.1 до 20.9°С. При надходженні тропічного повітря спостерігаються максимальні температури +35°С (липень, серпень). У лісах сніг тане дуже повільно, приморозки на поверхні грунту можливі навіть на початку червня. Це пов'язано з застоюванням холодного повітря у знижених ділянках рельєфу. Найбільша кількість опадів випадає в липні, найбільш сонячний місяць – серпень. В кінці червня на початку липня бувають сильні проливні дощі.

Перехід від літа до осені поступовий, з частими потепліннями. Вересень – відносно сонячний та сухий місяць, але на болотах та луках бувають приморозки. Жовтень та листопад характеризуються хмарною та дощовою погодою. Досить часто трапляються мряка і туман. Сніг починає випадати в листопаді, але швидко тане.

Перехід до зими, як правило, затяжний, характеризується нестійкою погодою. Зима в заповіднику м'яка, хмарна, з частими відлигами. Великі морози трапляються рідко. Середня температура зимою –2,7°С. В третій декаді листопада випадає перший сніг. Постійний сніговий покрив встановлюється у другій половині грудня. Тривалість періоду зі стійким сніговим покривом – біля 85 днів, він має незначну висоту.

Зима, сосново-березовий ліс, фото Кузьменка Ю. В. Зима, сосновий ліс, фото Кузьменка Ю. В. Латаття сніжно-біле, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Перга, фото Кузьменка Ю. В. Осоково-сфагнове болото, фото Кузьменка Ю. В. Перехідне болото, фото Панасевич К. О.

На початок