Екскурсії

Початок екостежини, фото Кузьменка Ю. В.

Еколого-просвітницькі екскурсії по Поліському природному заповіднику та його околицях проводяться для груп людей за умови попереднього погодження дати відвідування. Співробітниками заповідника розроблені еколого-пізнавальні та краєзнавчі маршрути одного дня. Можливе проведення тематичних екскурсій для ознайомлення з біологією звірів та птахів по еколого-пізнавальній стежці заповідника та в його околицях, майстер класів з фотографування живої природи. З питань відвідування заповідника необхідно звертатись до в.о. директора Лінкевича П.П.

 

Що можна побачити у поліських лісах

Екскурсія

Прогулянка поліськими лісами досить цікава у будь яку пору року. Зимою на снігу, зустрічаються сліди багатьох тварин, які розкажуть про таємниці мешканців лісу, дозволять доторкнутися до життя інших живих істот, побачити світ їх очима. Якщо пощастить, можна пройтися слідами рисі та вовка, знайти залишки їх здобичі, місця, де відпочивали ці тварини. В лісі зусрічаються також сліди лося – найбільшого виду з родини оленей, сліди тетерука та глушця. Взимку зручно роздивлятись боброві хатки на осушувальній системі заповідника, сліди видри біля води.

Навесні на поліських болотах починається масове цвітіння пухівки піхвової та андромеди багатолистої. Урочисту тишу боліт порушують крики сірих журавлів. Тут відбуваються журавліні танці – птахи вклоняються, підстрибують, змахують крильми. Це справді казкове видовище! Недарма для українців журавель є символом краси та любові до рідного краю. У лісах та на болотах розпочинаються весняні токування тетеруків та глушців. Це рідкісні птахи, які уособлюють собою тайгу. Вночі можна почути шлюбні крики сов.

Пухівка піхвова, фото Панасевич К. О. Андромеда багатолиста, фото Палова С. О. Танець журавлів, фото Кузьменка Ю. В. Тетеруки на току, фото Кузьменка Ю. В. Глушець, фото Жили С. М.

Літо – досить вдалий час для відвідування поліських лісів. Дозрівають ягоди чорниці та брусниці, квітують поліські ендеміки – гвоздика несправжньо-розчепірена, смілка литовська. У заплавах річок розпускаються квіти лілії білі та> глечиків жовтих. Після вильоту пташенят зручно роздивлятись гнізда лісових птахів. З комах можна зустріти рідкісного жука-оленя, самці якого мають на голові великі та красиві «роги». Можна помилуватись вишуканою красою метеликів, наприклад махаонів, котрі досить часто зустрічаются у Поліському заповіднику та його околицях. Біля водойм мешкають різноманітні види бабок. Влітку зручно оглядати вовчі лігва, можливе також прослуховування відгуків вовчої зграї на вабу (імітацію вовчого виття). Можна також ознайомитися з природними ландшафтами поліського краю (болота, піщані дюни, що утворились в льодовиковий період, виходи кристалічних порід на поверхню ґрунту, мальовничі береги р. Уборть).

Чорниця, фото Назарова Н. Брусниця, фото Кузьменка Ю. В. Глечики жовті, фото Кузьменка Ю. В. Латаття сніжно-біле, фото Кузьменка Ю. В. Жук-олень, фото Кузьменка Ю. В. Махаон, фото Кузьменка Ю. В. Красуня блискуча, фото Кузьменка Ю. В. Бабка сімпетрум, фото Кузьменка Ю. В. Трав'яне болото, фото Кузьменка Ю. В. Піщані дюни, фото Кузьменка Ю. В. Закинутий кар´єр червоного кварциту на Кряжi, фото Жили С. М. Ріка Уборть, фото Кузьменка Ю. В. Ріка Уборть, фото Кузьменка Ю. В. Білий гриб, фото Палова С. О. Журавлина, фото Жили С. М.

Восени поліські ліси багаті білими грибами, а на болотах відбувається массове дозрівання журавлини. Сірі журавлі збираються перед відльотом на полях та утворюють значні скупчення. У лісі лунають стогони лосей, у яких осінню відбувається гон. Самці лосей інтенсивно переміщуються та влаштовують бійки. У небі можна побачити зграї відлітаючих птахів, журавлині ключі.

На початок