Еколого-пізнавальна стежка «Поліським краєм»

На еколого-пізнавальній стежці представлені як типові природні ландшафти (ліси, болота, різні форми рельєфу) так і краєзнавчі об'єкти. Щороку по еколого-пізнавальній стежці проходять 400-500 учнів середніх шкіл Овруцького та Олевського районів, проводяться екскурсії і для інших відвідувачів заповідника.

На екологічній стежці зростають характерні для поліських лісів ягідники (чорничники, брусничники) є журавлинове болото. Представлені також соснові ліси – бори різних екологічних груп: біломошні, зеленомошні, чорницеві. Мабуть найбільш цікаві з них соснові бори-біломошники, де грунт вкритий суцільною білою ковдрою з лишайників. Невеликими ділянками зустрічаються березові ліси. На еколого-пізнавальній стежці є болота різних типів, переважно верхові і мезотрофні. Тут зустрічаються верещатники, де бджоли збирають знаменитий гіркий вересовий мед.

Добре помітний на екологічній стежці розподіл рослинності по ярусах. Перший, верхній поверх складають деревні породи – сосна, береза, осика. Під деревним ярусом розміщується підлісок: крушина, горобина. Нижній трав'яний ярус створений кущиками і травами: багном звичайним, буяхами, чорницею, молінією голубою, вересом звичайним. Наземний ярус рослинності складається із зелених мохів, які накопичують вологу.

Багно звичайне, фото Кузьменка Ю. В. Буяхи, фото Кузьменка Ю. В. Верес, фото Панасевич К. О.

На екологічній стежці можна побачити деяких лісових тварин. Це різноманітні комахи (жук-олень, вусачі, мурашки, метелики), птахи та пташині гнізда, вивірка тощо. Тут розташований майданчик для зимової підгодівлі тварин - солонець та годівниця для викладання сіна. Такі майданчики використовуються у мисливських господарствах для збільшення чисельності диких ратичних – об'єктів полювання. Зараз підгодівля тварин у Поліському заповіднику не проводиться.

Жук-олень, фото Панасевич К. О. Мурашка руда лісова, фото Палова С. О. Мурашка, фото Палова С. О. Щербатка с-біле, фото Кузьменка Ю. В Вивірка, фото Павлова С. О.

Вздовж еколого-пізнавальної стежки «Поліським краєм» розташовані також деякі історико-краєзнавчі об'єкти. Це, наприклад, борть – колода для утримання медоносних бджіл, зроблена з сухого стовбура. На Поліссі бортьове бджільництво – дуже давня галузь господарства, яка зберіглася з часів Київської Русі. Борть та захисні споруди проти ведмедя знаходяться на старій сосні у вологому лісі.

Заслуговує уваги також копія партизанської землянки часів війни 1945 р. Справжня землянка знаходиться серед недоступних лісів та боліт в кварталі 57 Селезівського лісництва. Там в 1942 році проходила нарада командирів партизанського руху.

Копія партизанської землянки, фото Говоруна А. Біля входу в садибу заповідника Відбитки слідів тварин на екостежині Під час екскурсії Під час екскурсії Під час екскурсії Під час екскурсії Під час екскурсії Під час екскурсії

На початок