Музей природи Поліського заповідника
Музей природи включає близько 400 експонатів. Це опудала звірів та птахів (кабан, лось, козуля, глушець, тетерук, олень шляхетний тощо), діарами, які зображують типові поліські екосистеми (верхове болото, сосновий бір, березовий ліс), тематичні експозиції та колекції. У музеї розміщені природоохоронні стенди та виставка фотографій живої природи, зроблених співробітниками заповіднику.
Біля входу знаходяться стенди присвячені охороні рослин та тварин, Рамсарському угіддю міжнародного значення «Поліські болота». Тут розташовані опудала самця та самиці оленя шляхетного. Цей вид поширений в листяних та мішаних лісах Житомирщини. Біля входу в музей можна побачити невеличку колекцію каменів, до якої входять граніт, лабрадоріт, кварц, мармуровий онікс, зразки руд Житомирської області тощо. Поруч з нею розташовані відбитки слідів диких звірів та птахів, які мешкають у заповіднику (вовк, борсук, рись, козуля, слуква та ін.)
У діарамі «Бобер річковий» є опудала дорослих бобрів та їх дитинчат, погризи бобра. Бобер – досить цікава тварина. Це найбільший гризун фауни України. Він є звичайним видом Поліського заповідника, поселяється по берегах річок, меліоративних каналів, у місцях зарослих вільхою, березою, вербою.
Увагу відвідувачів привертає велике опудало лося. Це найбільша тварина заповідного лісу. Його висота в холці до 3 м, вага дорослих самців досягає 600 кг. Досить цікавою є група з опудал кабанів (двох дорослих та молодого). Кабан є звичайним мешканцем поліських лісів. Це великий звір, маса якого може бути більшою за 200 кг. Поруч з кабанами можна побачити опудала зайця русака та зайця білого, борсука. Заєць білий є червонокнижним видом, чисельність якого у заповіднику невисока. Заєць русак, навпаки, досить багаточисельний в околицях заповідника, особливо поблизу полів, населених пунктів. Борсук – це хижий звір, з міцними щелепами та довгими іклами. Він полює вночі та живе у глибоких норах. На зиму борсук впадає у сплячку.
У діарамі «Сосновий бір» представлені типові мешканці лісів Поліського заповідника. Це козуля, сойка, сова сіра, сова бородата. Є також опудало глушця, та його гніздо з кладкою яєц. На гілках дерев розміщені опудала дрібних птахів (синиця блакитна, гаїчка болотяна, синиця чубата). З рослин тут представлені брусниця, діафазіаструм триколосковий, цмін пісковий, дрік красильний тощо.
Цікавою є діарама «Березовий ліс», де знаходяться опудала лисиці, дятла звичайного, токуючих тетеруків, яструба малого. З рослин тут можна побачити мох леукобріум сизий, плаун булавовидний тощо. Є також опудало яструба великого, який добув тетерука. Поруч з діарамою розташована група з двох яструбів великих на гнізді. Ці птахи – найбільш багаточисельні денні хижаки заповідника.
Фауна та флора поліських боліт представлена у діарамі «Верхове болото». З рослин тут знаходяться пухівка піхвова, сфагнум, сосна, багно, журавлина, з тварин – вуж, бурозубки мала та звичайна. Поруч з діарамою знаходиться експозиція «Низинне болото», де представлені опудала сірої чаплі та лебедя шипуна. Сіра чапля – звичайний вид в околицях заповідника, вона гніздиться на о. Грибове та на р. Уборть. Лебідь шипун – навпаки малочисельний вид, який зустрічається на болотах.
Тематична вітрина «Ссавці» включає черепи мишівки лісової, пацюка чорного, нориці польової та рудої, мідиці звичайної та малої тощо. До неї відносяться також опудала вовчка-піскульки, миші лугової, нориці та рясоніжки водяної, тхора степового, білки звичайної тощо. Представлені черепи більших за розмірами звірів: вовка, зайця русака, козулі. Є в музеї природи і колекція лосячіх рогів.
Колекція опудал птахів Поліського заповідника включає коловодні види (широконіска, гуменник, гагара чорношия, чирянка мала, водяна курочка, слуква тощо). Досить цікавою є гагара чорношия. Цей птах гніздиться в тундрі та тайзі, у Поліському заповіднику зустрічається на прольоті. З хижих птахів представлені яструби, сови та лунь польовий, який є рідкісним червонокнижним видом.
Представлені також опудала лісових птахів (орябка, тетерука, омелюха, жовни сивої, костогриза). Є також опудало пуночки, яка мешкає у зони тундри і зустрічається у заповіднику на зимуванні. З польових птахів в експозиції представлені опудала сорокопуда сірого та куріпки сірої. Привертає увагу велике опудало крука, який нерідко зустрічається в районі Поліського заповідника.
На спеціальному стенді представлені гнізда кропив'янки чорноголової, щеврика лісового, сорокопуда тернового, мухоловки строкатої тощо. Гнізда синиці великої та мухоловки строкатої розміщені у штучних дуплах. Цікавим є гніздо щеврика лісового, який поселяється на землі. Поруч з гніздами знаходиться невеличка колекція яєць, де представлені яйця голуба сизого, слукви, деркача, повзика, хатнього сича тощо.
Одною з найбільш цікавих у музеї природи є колекція «Метелики Палеарктики»,
яка нараховує біля 200 експонатів з України, Росії, Іспанії, Таджикістану,
Кіргізії, Індії, Марокко, Турції, Азербайджану. Тут представлені характерні
для фауни України п'ядуни, синявці, мінливці, сонцевики, жовтюхи,
бражники тощо. Одним з найцікавіших видів є сатурнія грушева – найбільший
метелик Европи. Представлені також метелики родини Парусники, які
не зустрічаються на Україні (наприклад, аполон). Рослиноїдні комахи
(златки, вусачі, листоїди) розміщені на стенді шкідники лісу.
Експозиція «Рослини» включає характерні для Поліського заповідника
види плаунів (плаун колючий, діафазіаструм Зейлера), мохи (політріхум
звичайний, леукобріум сизий, дікранум багатоніжковий тощо). Тут також
представлені верес, мучниця, брусниця, осока жовта.
Щорічно до музею природи Поліського заповідника поступають нові експонати, відбувається оновлення старих. За рік його відвідують 400-500 осіб: учні загальноосвітніх шкіл Овруцького та Олевського районів, науковці з різних установ, гості заповідника тощо. І не дарма – музей природи вартий їхньої уваги. Якщо будете у Поліському заповіднику, обов'язково завітайте до нього!