Події 2023 року

Добрих справ багато не буває

Вересень багатий на екологічні дати та події. То ж після Всесвітнього дня прибирання заповідник підключився до акції від Державного агентства водних ресурсів України, що проводилася за підтримки Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України спільно з проєктом ЄС “EU4Environment - Водні ресурси та дані про навколишнє середовище”. Акція #МояІсторіяЧистихБерегів складалася з двох флешмобів з нагоди Дня чистих берегів:

- провести толоку з прибирання захаращеного сміттям берега, описати цю подію, а також пригадати та викласти історію першого прибирання;

- задонатити пластик на виготовлення еколавки. Мета – зібрати 30 кг пластику для виготовлення лавочки з переробленого пластику у медзаклад в Києві.

Ми зареєструвалися на обидва флешмоба, оскільки ці теми для нас однаково важливі та актуальні.

Історія першого флешмобу досить проста: під час чергового рейду вздовж річки Болотниця в найбільш захаращеній ділянці стрімкого схилу співробітники виявили засмічену ділянку. То ж сектор еколого-освітньої роботи Поліського природного заповідника разом зі співробітниками Селезівського ПНДВ організували прибирання, зібравши два мішки пластику та пакетів. Наші малі поліські річки мальовничі, і там не має бути місце сміттю!

Початковий стан ділянки берега р. Болотниця Прибирання сміття на березі р. Болотниця Прибирання сміття на березі р. Болотниця Прибирання сміття на березі р. Болотниця Берег р. Болотниця після прибирання

Ми також пригадали і виклали на фейсбук-сторінці історію першого прибирання берегів озера та річки, що розпочалася на початку двохтисячних років, коли на весняну толоку виходили співробітники заповідника та школярі Селезівської ЗОШ.

Так приходили перші толоки на ставка та березі р. Болотниця Так приходили перші толоки на ставка та березі р. Болотниця Так приходили перші толоки на ставка та березі р. Болотниця Так приходили перші толоки на ставка та березі р. Болотниця Так приходили перші толоки на ставка та березі р. Болотниця

Другий флешмоб «Пластиковий донат на лавку» мав довшу історію, оскільки для наших захисників, що знаходяться на лікуванні, хотіли зібрати максимально можливу кількість пластикових кришок. То ж до роботи підключили не лише наших співробітників, а також дві школи Словечанської територіальної громади. Всі, хто міг зібрати кришечки від пластикових пляшок з маркуванням «2», «02» та HDPE, приносили нам. Проте максимальну кількість цих кришок зібрали саме школярі і передали нам для відправки на благу справу. То ж посилка вагою майже 9 кг попрямувала за адресою організаторів флешмобу.

Флешмоб «Пластиковий донат на лавку» Флешмоб «Пластиковий донат на лавку» Флешмоб «Пластиковий донат на лавку» Флешмоб «Пластиковий донат на лавку» Флешмоб «Пластиковий донат на лавку»

Ми вдячні всім, хто не залишився байдужим до спільної справи та чистоти довкілля! І надалі пропонуємо не викидати сміття, не перетворювати наше довкілля на загальний смітник, а з екологічною свідомістю відноситися до відходів, які можуть знадобитися для благодійності та гарних справ!

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

26 вересня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

Наш вклад у Всесвітній день прибирання

Всесвітній день прибирання (World Cleanup Day) відзначається щороку в третю суботу першого осіннього місяця. Цього року дата припадає на 16 вересня, а сам захід під гаслом: «Хай небо буде мирним, а Україна чистою!» проводиться з 16 серпня по 16 вересня.

Особливістю цьогорічного прибирання є суворе дотримання заборон, обмежень, які діють на період війни. Тому, на вимогу безпеки, ми не анонсували наші заходи, які запланували та проводили протягом декількох тижнів, а найбільш масово провели на тижні перед зазначеною датою. Нашою першочерговою ціллю було зробити наш світ і довкілля чистішим та безпечнішим, а наших громадян більш відповідальними.

То ж всі наші заходи висвітлюємо в хронологічній послідовності.

Перш за все, ми вирішили провести генеральне прибирання та необхідний догляд за експонатами Музею природи заповідника. Особливо цього потребували експозиції за склом, які з початку створення музею залишалися у незмінному стані. То ж фахівці сектору еколого-освітньої роботи, заручившись вагомою допомогою інспекторів Селезівського ПНДВ, приступили до роботи. Було оновлено моховий та лишайниковий покрив, почищено та оброблено від паразитів опудала тварин, вимито всі вітрини, створено невеличку колекцію грибів для експозицій, поновлені таблички та написи відповідно до сучасних назв.

Прибирання музею природи Прибирання музею природи Прибирання музею природи Частина створеної колекції грибів Відновлена експозиція музею

Діти – наше майбутнє, тому з бесідою «Життя без сміття» та екогрою «Сортувати – це просто» ми вирушили до Перганської гімназії Олевської територіальної громади. Дітлахів зацікавила створена нами гра, то ж ми вирішили залишити її в гімназії, щоб школярі вчилися свідомо ставитися до сортування та переробки відходів.

Презентація бесіди «Життя без сміття» Діти – найкращі слухачі Головна карта гри «Сортувати – це просто» Граючи, краще навчатися екологічним діям

Дорогою до гімназії ми зробили декілька зупинок, щоб прибрати кимось залишене сміття. Маємо зазначити, сміття ми знайшли мало, отже співробітники заповідника добре охороняють ввірену територію і не допускають її засмічення.

По дорозі до Перги ми прибрали сміття По дорозі до Перги ми прибрали сміття По дорозі до Перги ми прибрали сміття По дорозі до Перги ми прибрали сміття

Ще один крок – навести лад на територіях заповідних садиб, прилеглих ділянках, вздовж річок, водойм, доріг. Кожне природоохоронне науково-дослідне відділення зробило свій вклад для того, щоб заповідна територія була взірцем.

Прибирання в Селезівському ПНДВ Прибирання в Селезівському ПНДВ Прибирання в Селезівському ПНДВ Прибирання в Селезівському ПНДВ Прибирання в Копищанському ПНДВ Прибирання в Копищанському ПНДВ Прибирання в Копищанському ПНДВ Прибирання в Перганському ПНДВ Прибирання в Перганському ПНДВ Прибирання в Перганському ПНДВ

В с. Селезівка, де розташована центральна садиба заповідника, фахівчині з еколого-освітньої роботи залучили до акції частину місцевих жителів, що мали вільний час та бажання прибрати власне село, береги сільського ставу та річки Болотниця та узбіччя дороги до села.

До прибирання залучені жителі с. Селезівка До прибирання залучені жителі с. Селезівка До прибирання залучені жителі с. Селезівка До прибирання залучені жителі с. Селезівка До прибирання залучені жителі с. Селезівка

А ще до нас з метою зібрати матеріали про вовчків та допомогти у чистці штучних гніздівель завітала Юлія Новосельцева - студентка 4 курсу Навчально-наукового центру «Інститут біології та медицини» Київського національного університету імені Тараса Шевченка. То ж ми мали два насичених досить продуктивних та результативних для заповідника та Юлії дня перевірки та чистки штучних гніздівель. Результати обліку успішності заселення синичників дуплогніздниками та цікаві знахідки ми щороку вносимо в науковий звіт «Літопис природи». А тут ще було досягнуто обидві мети візиту Юлії: ми почистили більшість синичників та знайшли трьох вовчків: одну ліскульку (вовчок горішниковий) та двох вовчків сірих, а також дуплянки, в яких вовчки сірі намагалися створити гніздо, наносили листя. Викладаємо фотозвіт роботи та наших знахідок.

Юлія Новосельцева допомогає в обліку успішності заселення штучних гнізд В дуплянці знайшли гніздо вивірки Цього року було багато заселень ос  Наша перша знахідка вовчка сірого Ліскулька, маленька і прутка, теж відпочивала в синичнику

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

15 вересня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

Відкриття меморіальної дошки

29 серпня, в День Захисників України, що загинули за нашу Незалежність, на території центральної садиби Поліського природного заповідника відбулося відкриття меморіальної дошки на честь Героя України, що загинув, захищаючи нашу Батьківщину.

Воробей Андрій Іванович – Герой України, нагороджений орденом за мужність ІІІ ступеня посмертно. Андрій народився 9 лютого 2001 року в с. Селезівка Житомирської області. Закінчивши Селезівську школу, здобув освіту в Малинському коледжі. Після колежу працював майстром лісу в Селезівському лісництві Поліського природного заповідника. Згодом поступив у Поліський національний університет для здобування другої вищої освіти в магістратурі, а з початком російської агресії на нашу Батьківщину став до лав Збройних Сил України.

Андрій героїчно загинув 7 листопада 2022 року, виконуючи бойове завдання під м. Лиман Донецької Області.

Герої не вмирають! Пам’ять про нашого Захисника завжди буде жити в наших серцях!

Відкриття меморіальної дошки на честь Героя України Андрія Вороб’я Відкриття меморіальної дошки на честь Героя України Андрія Вороб’я Відкриття меморіальної дошки на честь Героя України Андрія Вороб’я Відкриття меморіальної дошки на честь Героя України Андрія Вороб’я

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

11 вересня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

7 липня – День працівника природно-заповідного фонду

Цей день прийнято відзначати урочистими зборами з привітанням керівника заповідника та врученням найкращим співробітникам грамот та подяк від адміністрації та профспілкового комітету. То ж цього року ми не змінювали традицію і більшістю колективу Поліського природного заповідника прийняли участь в урочистих зборах, на які приїхали представники з усіх природоохоронних науково-дослідних відділень.

Засідання розпочалося з привітання колективу виконуючим обов’язки директора заповідника Юрієм Бруцьким та врученням грамот кращим співробітникам за сумлінну працю. Голова профспілкового комітету Наталія Андросович вручила співробітникам подяки та грошові винагороди. Не забули і про традиційне фото на пам’ять в цей день.

 Привітання зі святом від в.о. директора Юрія Бруцького Традиційне святкове фото Урочисте засідання на честь свята Вручення грамот від адміністрації Поліського заповідника Вручення грамот від профспілкового комітету

Цього року колектив заповідника також залучився в онлайн форматі до урочистого засідання та привітання Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця. А 10 липня на території Ботанічного саду НУБіП України відбулося урочисте засідання на честь відзначення Дня працівника природно-заповідної справи під головуванням Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця, на якому найстарші працівниці заповідника були нагороджені урядовими відзнаками: Подякою від Прем'єр-міністра України Дениса Шмигаля нагороджено заступника директора з наукової роботи Бумар Галину Йосипівну, Подякою Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця нагороджено інспектора з кадрів Василенко Любов Адамівну.

Участь в онлайн режимі в урочистому засіданні Міндовкілля Вітання Міністра Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України Руслана Стрільця зі святом Участь керівника та найстаріших співробітників в заходах від Міндовкілля Вручення Подяки від Прем'єр-міністра України заступнику директора з наукової роботи Бумар Галині Йосипівні Вручення Подяки від Міністра захисту довкілля та природних ресурсів України інспектору з кадрів Василенко Любові Адамівні

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

13 липня 2023 р.

 

Підготовка до пожежонебезпечного періоду

Квітень – місяць, коли оголошується початок пожежонебезпечного періоду. І хоча цього річ дощить та достатньо вологи, підготовка до пожежонебезпечного періоду триває своїм ходом. Адже літо – найбільш небезпечний періо, і готовими до нього потрібно бути, особливо у воєнний час. То ж 25 квітні 12 державна пожежно-рятувальна частина 3 державного пожежно-рятувального загону Головного управління ДСНС України у Житомирській області на чолі з начальником Олександром Шмуйло провели перевірку готовності відповідних служб заповідника до пожежонебезпечного періоду.

Спецтехніка заповідника готова до перевірки Огляд стану спецтехніки заповідника представниками ДСНС Огляд пожежного модуля Прибираня сміття на березі озера Відпрацювання злагодженості дій при тушінні пожежі

Представники ДСНС провели перевірку готовність автопарку заповідника, технічних засобів та іншого обладнання до виникнення надзвичайної ситуації. Також відбулося тренування з практичного тушіння пожежі із залученням спецтехніки заповідника для відпрацювання та вдосконалення навичок персоналу заповідника з гасіння пожежі.

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

28 квітня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

Велика толока в Чистий четвер

Щороку в третю суботу квітня святкується «Всеукраїнський день довкілля». Цьогоріч на підтримку ініціативи Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України про проведення Всеукраїнського дня довкілля, ми відзначили дату в Чистий четвер 13 квітня, та продовжили відзначати на наступний день 14 квітня роботами по облаштуванню садиб заповідника та ПНДВ, прилеглих територій, екологічних стежок, берегів водойм. То ж дружно взявшись до роботи, співробітники заповідника провели впорядкування клумб та садків, очищення від сміття берегів водойм, покраску бордюрів, прибирання на екологічних стежках, фарбування парканів, інформаційних знаків, інших об’єктів.

Облаштування екостежки «Екологічна школа Прибирання на території садиби Селезівського ПНДВ Догляд за садом в Перганському ПНДВ Прибираня сміття на березі озера Прибирання на березі озера

До заходу було залучено місцевих дітлахів.

Також було проведено перевірку та ремонт пожежного інвентарю.

Для збереження довкілля кожен з нас має усвідомити важливість збереження довкілля в чистоті від побутових та інших відходів.

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

14 квітня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

Засідання нтр заповідника

4 квітня відбулося засідання науково-технічної ради Поліського природного заповідника в мішаному форматі. В будівлі центральної садиби заповідника були присутні 5 членів нтр від заповідника, представники інших організацій (12 чоловік) – онлайн.

Порядок денний передбачав наступні питання:

1. Підсумки науково-дослідної роботи за 2022 р. (літопис природи).

2. Обґрунтування необхідності зміни меж (розширення) території Поліського природного заповідника.

3. Погодження змін до матеріалів лісовпорядкування на 5 років.

4. Розгляд та затвердження планів природоохоронних, науково-технічних, екопросвітницьких, господарсько-технічних заходів на 2023 р.

5. Різне.

Засідання нтр Засідання нтр Засідання нтр Засідання нтр Засідання нтр

По першому питанню заступник директора з наукової роботи Бумар Г.Й. зробила короткий аналіз Літопису природи за 2022 рік та підвела основні підсумки науково-дослідної роботи та вказала на основні проблеми.

Рішенням ради:

Науково-дослідну роботу в заповіднику визнати задовільною.

ГОЛОСУВАЛИ: «ЗА» - 17, «ПРОТИ» - 0, «УТРИМАЛИСЯ» - 0.

По другому питанню заступник з наукової роботи Бумар Г.Й. доповіла, що розширення заповідника – одне з п’ятирічних завдань, запланованих «Проектом організації території Поліського природного заповідника та охорони його природних комплексів», надала інформацію про цінність території Поліського природного заповідника, принцип відбору територій для розширення та їх коротка природоохоронна цінність.

Для розширення були відібрані такі території:

Гідрологічний заказник загальнодержавного значення «Дідове озеро» - 294 га; Ландшафтний заказник загальнодержавного значення «Плотниця» - 460 га; Лісовий заказник місцевого значення «Сирницький» - 330 га; Загально зоологічний заказник місцевого значення «Заболоття» - 3000 га; Гідрологічний заказник місцевого значення «Урочище Хилятин» - 591 га; Лісовий заказник місцевого значення «Гала» - 1454 га; Загально зоологічний заказник місцевого значення «Страхів» - 2405 га; Лісовий заказник місцевого значення Словечансько -Овруцький кряж - 5360 га; Озеро «Грибове», охоронна зона заповідника – 552 га.

Всього планується до розширення 14446 га.

Розширення території заповідника є першим етапом на шляху до створення Поліського біосферного заповідника.

Рішення ради:

1. Підтримати концепцію щодо розширення території Поліського природного заповідника.

2. Порушити клопотання перед Міндовкілля про зміни меж Поліського природного заповідника.

ГОЛОСУВАЛИ: «ЗА» - 16, «ПРОТИ» - 0, «УТРИМАЛИСЯ» - 1.

Третє питання представляв провідний інженер з охорони тваринного світу Авраменко С.М. Він доповів, що на розгляд науково-технічної ради виноситься зміни до матеріалів лісовпорядкування 2018 р. на п’ять років щодо проведення протипожежні заходи згідно природоохоронного законодавства, а саме для збереження цінних природних комплексів заповідника створення протипожежних розривів на території, де не одноразово проходили пожежі.

Рішення ради:

Погодити проект змін до матеріалів лісовпорядкування 2018 р. з врахуванням зауважень та пропозицій (перелік ділянок наведений в протоколі).

ГОЛОСУВАЛИ: «ЗА» - 16, «ПРОТИ» - 1, «УТРИМАЛИСЯ» - 0.

По четвертому питанню с.н.с. Бєльська О.В. представила плани природоохоронних, науково-технічних, екопросвітницьких та господарсько-технічних заходів на 2023 р., які минулого року на запит Франкфуртського зоологічного товариства, з яким заповідник співпрацює в рамках операційної підтримки об’єктів ПЗФ, були розглянуті та затверджені на засіданні Буро науково-технічної ради заповідника. Згідно Положення про Науково-технічну раду, всі рішення, що розглядаються на бюро нтр мають бути розглянуті на найближчому засіданні науково-технічної ради.

Рішення ради:

1. План заходів з наукової, науково-технічної, еколого-освітньої та господарсько-технічної діяльності Поліського природного заповідника та природоохоронних науково-дослідних відділень на 2023 рік в цілому із змінами та доповненнями затвердити.

2. План природоохоронних та господарсько-технічних заходів Поліського природного заповідника та природоохоронних науково-дослідних відділень на 2023 рік в цілому із змінами та доповненнями затвердити.

ГОЛОСУВАЛИ: «ЗА» - 17, «ПРОТИ» - 0, «УТРИМАЛИСЯ» - 0.

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником заповідника Ольгою Бєльською.

10 квітня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

Триденний тур ліцеїстів з Радовелю

Літні екотабори досить поширена форма навчання, виховання, дозвілля для дітей і студентів. У Поліському природному заповіднику 24-26 березня стартувала нова триденна програма такого туру з елементами екстремального 8-кілометрового пішого туру, навчання наукового і критичного мислення, написання наукової роботи.

Програма туру для учнів 9 класу Біотехнологічного ліцею «Радовель» була розроблена Сергієм Жилою і передбачала проїзд до Овруча з екскурсією по історико-культурним та цікавим місцям Овруча і Овруцько-Словечанського кряжу. То ж перший день тура включав екскурсію у Свято-Василівський Храм ХХІІ ст., далі маршрут пролягав до Городецької Святої Криниці та на городище городу Нор часів Київської Русі. Окрім історико-культурної спадщини учні ознайомилися з природою Кряжу, зокрема шукали та фотографували місцеві первоцвіти, розглядали неповторну красу лесового острівця серед поліських борових пісків.

Відвідування Свято-Василівського Храму у м. Овруч Ліцеїсти всередині Свято-Василівської Церкви Зовнішній вигляд Городецької Святої Криниці-Джерела. Незважаючи на потепління і посухи вода у Святих Криницях не зникає Ось так традиційно відбувається паломництво (свята хода) до Святих Криниць. Кожна Криниця-Джерело має своє Християнське Свято, у котре місцевий люд здійснює паломництво, освячує воду і потім вже набирає воду для цілительства Глини-леси легко розмиваються водою і територія більшої частини кряжу порізана глибокими ярами Первоцвіти. Печіночниця поблизу городища За давньої традиції весною потрібно було потоптати босоніж ряст-первоцвіти. Робити нині це потрібно обережно, щоби не наступити на квітку Ліцей Радовель бере штурмом оборонний рубіж (крутосхил городища) Учні поблизу Святого Остічиного Каменя Фото на найбільш високій частині Овруцько-Словечанського кряжу. Позаду учнів заліснений Город Нор (городище часів Київської Русі біля с. Городець

Після активного та інформаційно насиченого дня на ліцеїстів чекало поселення у будинки зрубного типу с.Селезівка та приготування вечері на вогнищі. Проживання і приготування їжі в екстремальних умовах має підготувати учасників табору до наступних кількаденних піших походів більш високої складності. В програму літніх таборів входить посилення стресостійкості, тренування з орієнтування на місцевості, навчання пересуванню по горбистій місцевості з крутосхилами та болотами, поліської ходи з палицею.

Рекреаційний пункт Городище Словечанського лісгоспу АПК Згідно давньої української традиції будь яка подорож має бути ще і смачною З давніх часів технологія приготування каші лишилась незмінною, за винятком освітлення і козачої екіпіровки Приготування їжі у казанку і на дерев'яній тринозі. Так традиційно готували собі їжу козаки, чумаки У козачій ватазі непорушною була черговість приготування їжі. Спочатку кулінарні здібності демонстрував кошовий (він же директор ліцею Грек Валентина Петрівна Рубаємо дрова для вечірнього вогнища і приготування їжі Майже церемонія доставки каші до козацького куреня Вечеря у шатрі, мало схожому на козацький

Програма другого дня передбачала екскурсію маркованою екостежкою Поліського заповідника. І оскільки це все ж навчально-пізнавальний тур, ніхто не відміняв навчальні заняття на природі та в приміщенні, що включало написанням наукової роботи з геоботанічним і лісотаксаційним описом рослинності, встановлення ГІС-координат місця опису, визначенням середніх висот, діаметрів, визначенням деревного запасу і вартості деревини на 1 га. Встановлення запасу деревини проводилось за геометричними формулами об’єму конусу, висотоміра з козацьких часів, а це вже інтегрований урок з поєднанням математики, ботаніки і етнографії. І на завершення дня традиційне вечірнє вогнище і приготування їжі

Навіть злива не зупинила ліцеїстів в пізнанні природи заповідника На екологічній стежці В дощ пересуватися не просто, то ж перепочинок незавадить Побешкетувати, позмагатися, попри втому від подорожі Вчимося робити геоботанічні описи Вимірювання висоти дерева за допомогою підручних засобів Коли всі обміри, розрахунки та описи зроблено, необхідно ще раз все ретельно перевірити Попрацювали, тепер час розваг. То хто вищий, дівчата чи хлопці? Визначили хто вищий, тепер визначаємо хто довший Перед сном в дружньому учнівсько-викладацькому колективі поділилися враженнями та обговорили плани

Третій день був найбільш насичений, оскільки ліцеїсти мали не лише пройти непростим шляхом, показати наскільки вони витривалі, дружні, розумні та вмілі, а ще встигнути написати невеличку наукову роботу, відпочити, пройти посвяту, зібратися та вирушити додому.

Екстремальний похід-екскурсія протяжністю 8-км до меліоративних каналів з бобровими поселеннями в охоронній зоні заповідника на місці полишених сільськогосподарських угідь. Далі декілька кілометровий шлях відновленими болотами різної трофності з майже непрохідними лозняками та очеретом, пухким мохом та місцями, де ненароком набираєш води повні чоботи – прогулянка не для слабаків.

На шляху до нових пригод Продовжуємо вивчати ліс та елементи лісовпорядкування Перша зупинка – оліготрофне Журавлинове болото. Сфагновий мох, журавлина, андромеда багатолиста  – ми шукали характерні для цієї екосистеми рослини І перші замочені ноги. Ліцеїсти гарно підготувалися до походу, взявши змінні речі на випадок таких обставин На шляху до бобрових поселень на каналах проходимо вересовища Ось вона – найбільша боброва гребля, яку можна легко перейти, але не навесні. А на тому березі боброва хатка Ще одна перепона – розлив високої води. Гарний спосіб перевірити на дружбу та взаємодопомогу ліцеїстів На деяких ділянках приходилося пробиратися через густі зарослі верби Ліцеїстів навіть не налякала веретериця. Учні дружньо налаштовані до природи Останнє болото на шляху, далі майже суходіл

Тож ритуал-посвята учасників у «СМІЛИВІ ДУХОМ» та нагородження медалькою-оберегом з відбитком сліду вовчої лапи для тих, хто зважився та пройшов весь шлях, не хникав, не нарікав на непростий маршрут, на повні води чоботи та «страшного звіра» - безпечну безногу ящірку веретенцю, що грілася на сонечку, кого не налякали ні злива, ні град... Всі ліцеїсти та їх наставники гідно витримали цю подорож і пройшли ритуал посвяти.

Втомлені, але з гарним настроем після невеличкого відпочинку ліцеїсти зібралися на посвяту в «Сміливі духом» Всі учні гідно пройшли випробування і заслужили на посвяту До посвяти долучили також педколектив ліцею, адже маршрут разом з ліцеїстами вони теж пройшли вперше. Посвята директора ліцею Грек Валентини Петрівни Посвятили в «Сміливі духом» також гіда – Сергія Жилу Дружнє фото у багаття та вовче завивання від майстра цієї справи Сергія Жили на завершення триденного туру

Форма кількаденних екотаборів або екотурів вихідного дня з проживанням на території центральної садиби Поліського заповідника є найбільш оптимальною і результативною формою екопросвітницької діяльності. Для кожного туру спеціально розробляється програма у залежності від цільової групи учасників. Звичайно такі програми не є спеціалізованими, а комплексними. За бажанням відвідувачів проводяться і вузько спеціалізовані тури, як наприклад, бьордвотчер-тури (орнітологічні), мілітарні, бортницько-етнографічні і ін.

Інформація підготовлена провідним фахівцем з еколого-просвітницької роботи Поліського природного заповідника Сергієм Жилою за редакції Ольги Бєльської.

31 березня 2023 р.

 

На початок

 

 

 

Відеорепортаж британського журналіста

24 лютого 2022 року розпочалася війна в нашій країні. Ворог почав наступ з Білорусі, і хоча Поліський природний заповідник не підпав під окупацію, розташування на кордоні з країною, що надала свою територію для базування ворожих військ та наступу на Україну, має свої певні наслідки для природних екосистем. Ми були свідками тих подій, коли над Поліським заповідником впродовж двох місяців щодня та щоночі літали бомбардувальники на Житомир та Київ, ми чули, а в нічний час бачили роботу градів, що обстрілювали територію в районі Народичів та вздовж кордону в сторону столиці. В заповіднику було запроваджено, і діє до цього часу, обмеження пересування та проведення наукових досліджень в районі білоруського кордону, частина шляхів задля безпеки була перекопана та замінована.

І хоча світ не вірив в те, що ми вистоїмо, мужність наших воїнів та народу змінила ставлення до цих подій західні країни. То ж в жовтні, з питання про роботу природоохоронних установ під час російської агресії, до нас завітав Frederiek Gillingham – британський журналіст наукового журналу / онлайн-видання «Mongabay». Фредерік провів в нас майже три доби та вирушив до Природного заповідника «Древлянський», де продовжив зйомки. І ось нарешті, в річницю початку війни, вийшов відеорепортаж «Ukraine's forest guardians: preserving nature in war» (Охоронці лісу України: збереження природи на війні) про наші природоохоронні установи під час війни та про нашу чудову природу.

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

27 лютого 2023 р.

Репортаж за посиланням (тиснути на зображення):

https://www.youtube.com/watch?v=ZsxaJ_LhJ2Y

 

На початок

 

 

 

Заповідник відвідав військовий кореспондент видання Algemeen Dagblad (NL)

Заповідник з дводенним візитом (27-28 січня 2023 року) відвідав Jan Hunin – військовий кореспондент нідерландської щоденної газети Algemeen Dagblad (NL). Ян розповів, що в Україну завітав, прочитавши в пресі про бобрів, які, затопивши кордон з Білоруссю, сприяють стримуванню ворога на півночі країни. Цей факт зацікавив журналіста і він поїхав до заповідника з метою дізнатися, чи дійсно бобри можуть створювати такі перепони і наскільки це важливо для нас.

Останнім часом кількість бобрів дійсно збільшилася, вони створюють на водотоках греблі, сприяючи затопленню річкових заплав і підняттю рівнів води на болотах. То ж, враховуючи специфіку мети перебування кореспондента на території заповідника, в.о.директора заповідника та начальник Селезівського ПНДВ показали гостю території, де тварини дійсно вплинули на стан лісових екосистем, затопивши ліс, побували на найцікавіших ділянках, де бобри облаштували свої будиночки, перевірили міцність гребель, по яким людина може пройти або навіть проїхати мотоциклом. В заповіднику та його охоронній зоні бобри насправді почувають себе досить спокійно, оскільки їх природніх ворогів вовків не так багато, то ж розселяються по річках та каналах, створюють каскади гребель, змінюють рослинність в заплавах, і разом з тим, своєю діяльністю також наближають нашу перемогу над ворогом.

Військовий кореспондент видання AD.NL в заповіднику Боброва гребля Деякі боброві хатинки можна оглянути лише з води

 

Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

31 січня 2023 р.

На початок