Проект «Полісся - дика природа без кордонів»

Співпраця з проектом у 2021 р.

Проект «Полісся – дика природа без кордонів: збереження одного з найбільших регіонів дикої природи Європи», стартував у січні 2019 р.

За цей час партнерами проекту було зроблено чимало для збереження дикої природи Полісся України, в тому числі для підтримки природоохоронних територій.

Поліський заповідник продовжує співпрацю з проектом «Полісся – дика природа без кордонів». Наш посильний вклад в проект – допомога у зборі необхідного матеріалу. То ж цього року були продовжені весняні обліки кажанів за допомогою акустичних ресиверів. Також на території заповідника та ДП «Словечанський лісгосп АПК» були встановлені фотопастки. Всі фотографії передані до архіву заповідника. Крім того, дві фотопастки від проекту, що раніше були передані заповіднику, зафіксували ряд цікавих фотографій та відео.

Сарна європейська  Сарна європейська Лисиця

Журавель сірий Бобер за роботою Боротьба лосів

Нажаль, одну з фотопасток, що ставили в заповіднику для збору інформації, було поцуплено. Прикро, бо в наших краях такий інцидент радше виняток, ніж правило.

Також в рамках проекту було проведення опитування місцевого населення шляхом анкетування на тему «ПОЛІССЯ – ДИКА ПРИРОДА БЕЗ КОРДОНІВ. ЩО НАМ ВІДОМО ПРО УНІКАЛЬНУ ПРИРОДУ РЕГІОН. Співробітники заповідника провели опитування місцевого населення Олевщини та Овруччини. Всього було заповнено і передано партнерам проекту 186 анкет.

В рамках програми створення транскордонного резервату «Прип’ятське Полісся» партнери проекту цього річ надали досить вагому матеріально-технічну допомогу Поліському заповіднику. Так наш вже давно застарілий автопарк поповнився новеньким позашляховиком Renault Duster. Але на цьому подарунки не закінчилися. Знаючи наші перебої з електроенергією, партнери проекту закупили для наших комп’ютерів два джерела безперебійного живлення. А науковці отримали омріяні вікові бури, що дозволить нарешті безперешкодно визначати вік дерев, не завдаючи їм вагомих пошкоджень.

 Наше нове авто від Міжнародного проекту «Полісся – дика природа без кордонів»  Наше нове авто від Міжнародного проекту «Полісся – дика природа без кордонів» Передача обладнання  Нове обладнання

Крім того, від проекту і Товариства охорони птахів України нам передали чудові плакати з птахами Полісся, які ми розповсюджуємо в освітніх закладах та організаціях, що працюють з молоддю.

 Озерненська гімназія  Зарічанська гімназія Станишівської сільської ради Житомирського району   Березівська спеціальна школа Житомирської обласної ради  Городецька філія ,,ЗОШ І-ІІ ст.  width=  ЗОШ І-ІІІ ступенів №28 м. Житомира ім. гетьмана І.Виговського

Сподіваємося, наша співпраця з Міжнародним проектом «Полісся – дика природа без кордонів» допоможе не лише створити біосферний резерват «Прип’ятське Полісся», а ще й зберегти нашу незабутню Поліську природу, зберегти життя на нашій Рідній Землі, в нашій Батьківщині.

- Інформація підготовлена старшим науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

грудень 2021 р.

На початок

 

 

 

 

Веломандрівка проекту

Розпочавши подорож у Чорнобильському радіаційно-екологічному біосферному заповіднику, подолавши непростий шлях понад 230 км за дві доби, під вечір 18 липня Поліський заповідник відвідала група веломандрівників, що присвятили свій велопохід важливій меті – створенню та налагодженню роботи волонтерських груп «Хранителі Полісся» у рамках міжнародного транскордонного проекту "Полісся - дика природа без кордонів".

Керівником велоподорожі є доктор біологічних наук, геоботанік, експерт ГО «Українське товариство охорони птахів», менеджер із залучення громадськості Сергій Панченко. Разом з ним до заповідника прибули колеги-волонтери: геоботанік, член МАН Ілля Чернишов та досвідчений турист-веломандрівник Олександр Лень.

Неділя 19 липня була насичена подіями. Перш за все, разом з н.с. Ольгою Бєльською подорожуючі вирушили велосипедами на екскурсію заповідником одним з вибраних маршрутів, що включав відвідування найбільш розповсюджених типів лісу, мезотрофне і оліготрофне болота та екостежку.

В найбільш типовому для заповідника сосняку чорничному Сергій Панченко та Ілля Чернишов заклали пробну площу в рамках дослідницької тематики, поділилися цікавими методиками, розкрили свої секрети із застосування для вимірювань сучасних гаджетів та створення ілюстрацій вертикальної структури лісу.

Також відвідали стаціонари, ознайомилися з особливостями ведення наукових досліджень в заповіднику. Під час екскурсії до пробної площі побачили червонокнижний вид смілку литовську, що в цей час як раз квітує.

 Сергій Панченко та Ілля Чернишов закладають пробну площу  Ілля Чернишов під час обміру дерев активно використовує сучасні гаджети та програми  Смілка литовська привернула увагу геоботаніків

Особливо зацікавила мандрівників екостежка, зокрема Капище, Землянка та мальовничі пейзажі, що створюють високоповнотні сосняки зеленомошники, суцільні чорничники та сухі дюни з лишайниками та карликовими соснами. До речі, на одній із відвіданих ділянок Сергій Панченко звернув увагу, що лишайник уснея зустрічається далеко не скрізь і є яскравим показником чистого повітря.

Крім того, відбулася зустріч з керівництвом та науковцями заповідника, обговорили плани та перспективи створення транскордонного біосферного резервату «Прип’ятське Полісся», обмінялися власним досвідом, думками щодо розвитку заповідника та транскордонного резервату, надихнули нас на нові цікаві ідеї та дослідні теми.

На капищі  Карликова сосна на піщаній дюні  Лишайник Usnea hirta в заповіднику зустрічається дуже часто на стовбурах дерев  І не лише на деревах, Сергій Панченко помітив Usnea hirta навіть на даху лісового колодязя

Ранок 20 липня був досить прохолодним, тому, не гаючи часу, волонтери продовжили свою подорож. Оскільки за один день не можливо побачити всю красу наших лісів, в.о.директора заповідника Павло Лінкевич вирішив провести веломандрівників через заповідник (Селезівське та Перганське лісництва) та прилеглу територію до с. Рудня Хочинська в Олевському районі.

Дорога, якою ми рушили, не з найлегших. Тут і пісок, в якому грузне не тільки велосипед, але й мотоцикл, і багнюка, що утворилася після дощів, а то й просто майже непомітна в траві стежка. Тим цікавіше було.

 Початок шляху до Зівненщини – «червона» дорога до «бетонного мосту»  Лісові дороги та стежки часто приховані серед трави Дорога через «Пержанську дачу» - Перганське лісництво

Періодично зупиняючись, ми продовжували обговорювати проект транскордонного резервату, Павло Лінкевич знайомив веломандрівників з найцікавішими ділянками (урочищами) прилеглих територій, розповідав їх історію, навіть на одному з «грибних місць» знайшли декілька грибів.

Під час однієї із зупинок в Перганському лісництві обговорили подальший маршрут на Старе Село що в Рокитнівському районі Рівненської області.

 Перша зупинка – «клондайк» за межами заповідника  Грибне місце і знайдений Гриб порослевик  Обговорення шляху Покидаючи Перганське лісництво

Переїхавши через міст над р. Уборть, ми завершили свою місію дружнім ланчем з морозивом біля місцевої крамнички.

Попереду ще Рівненщина та Волинь. То ж бажаємо нашим друзям легкої дороги, цікавих та продуктивних зустрічей і здійснення наміченої мети! І передаємо естафету Рівненському заповіднику: зустрічайте експертів та волонтерів Проекту "Полісся - дика природа без кордонів"!

За зустріч та спільну мету – по морозиву  с. Рудня Хочинська, момент прощання  с. Рудня Хочинська, момент прощання

Інформація підготовлена науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

20 липня 2020 р.

На початок

 

 

 

 

Хроніка 2019 р.

У січні 2019 р. стартував проекту: «Полісся – дика природа без кордонів: збереження одного з найбільших регіонів дикої природи Європи»

Виконавцями даного проекту є:
• Франкфуртське зоологічне товариство (FZS), Німеччина
• Українське товариство охорони птахів, Україна
• Білоруське товариство охорони птахів, Білорусь
• Фонд Claus und Taslimawati Schmidt-Luprian Stiftung Vogelschutz in Feuchtgebieten, Німеччина
• Програма щодо зникаючих ландшафтів
ГРАНТОДАВЕЦЬ : Благодійний фонд «Аркадія»

21 січня 2020 р. на базі Овруцької районної держадміністрацій із залученням громадськості відбулося чергове засідання з питання створення біосферного резервату «Прип’ятське Полісся» в рамках даного проекту. Виконавці проекту проінформували про головну мету проекта, підготовку національної Номінаційної форми резервату в ЮНЕСКО та досвід роботи біосферних резерватів в Україні і світі громадськість. А ще в рамках проекту: «Полісся – дика природа без кордонів: збереження одного з найбільших регіонів дикої природи Європи» для посилення природоохоронної спроможності Поліському природному заповіднику представниками Українського товариства охорони птахів за фінансової підтримки Благодійного фонду «Аркадія» було передано комп’ютерне обладнання.

Нарада з проекту Отримання компьютерної техніки Компьютер від проекту готується до роботи

Ще один подарунок від спонсора проекту Благодійного фонду «Аркадія» та партнерів - новенький мотоцикл HONDA, який ми отримали 24 лютого

Дуже вчасний подарунок, що підсилить заповіник в під час пожежонебезпечного періоду та в науковій роботі

Наша щира подяка спонсору і партнерам проекту!
Вручення знаків Вручення документів Тепер

Інформація підготовлена науковим співробітником Поліського природного заповідника Ольгою Бєльською.

На початок