Дослідження рукокрилих Поліського заповідника та прилеглих ділянок

Міст над р. Уборть — сховище материнської колонії нетопирів-пігмеїв

Дослідження рукокрилих є досить складними і потребують певних навичок та спорядження, яке дозволяє зробити нічних тварин явними для дослідників. Зокрема, одним з інструментів, який застосовують для вивчення кажанів, є ультразвуковий детектор. Цей пристрій перетворює високочастотні сигнали кажанів на звуки, які може чути людина. І подекуди, дозволяє виявляти місця концентрації кажанів та їхню видову приналежність.

Об’єкти природно-заповідного фонду України є вкрай важливими для моніторингу рукокрилих, адже, саме тут, можна відстежувати їх популяції у природному стані, за мінімального впливу людини, або навіть без нього.

Перші відомості щодо рукокрилих Поліського заповідника зібрані Жилою С., Шквирею М., Негодою В., І. В. Загороднюком (Жила та ін., 2001). У подальшому, спрямовані дослідження проводила Л. В. Годлевська за участі колег та волонтерів у 2002, 2011, 2015 та 2017 рр. Найбільший за обсягом масив даних вдалося зібрати тільки в останні роки (2015 та 2017). Станом на 2017 р. в межах Поліського заповідника, а також на прилеглих ділянках Олевського та Овруцького р-нів, зафіксовано 13 видів рукокрилих: чотири види нічниць, війчаста, ставкова, водяна та Брандта, вухань бурий, широковух європейський, вечірниці, мала та руда, нетопирі, лісовий та пігмей, лилики, двоколірний, пізній та північний. За сумою всіх наявних даних, територія ППЗ та / або прилеглі до нього ділянки є територіями розмноження 10 видів рукокрилих.

Нетопира лісового в межах ППЗ реєструють регулярно Нічниця Брандта у заповіднику Кажан пізній — мешканець будівель в межах та в околицях заповідника Денне обстеження місця нічних обліків ДОТ Коростенського укріпрайону

На початок